Підписатися на RSS

Історія закладу освіти

Історія села Рогізно

Село Рогізно лежить у західній частині Самбірського району. Місцевість, де розташоване с. Рогізно, рівнинна і лісиста. На півдні протікає невелика р. Болозівка, яка впадає в річку Стрв’яж.

В архівних матеріалах перша згадка про с. Рогізно датується 25 березням 1613 р., коли львівський староста шляхетний Василь Жеребецький ,власник села Рогізно, дарує його у власність своєму синові шляхетному Конраду Жеребецькому. За неофіційними даними село було засноване в XV ст. Назва села пішла від прізвища пані Рогузенської, якій належали кращі землі.

Останнім паном в с. Рогізно був Гіблович, який частину своїх земель продав і на північному заході від села на цих землях поселилися поляки. Ця частина села називалась колонією. Частину земель в с. Рогізно займав пан Родзенський і ця частина називається Родзина. Та частина села, де проживали селяни, так і називаємо селом.

З 1906 р. у с. Рогізно існувала станова двокласова школа з українською мовою викладання. У школі навчалось 200 учнів. Лише в 60-х рр. XIX ст.була заснована школа, яка поміщалася в просторій селянській хаті. Чотири класи вів один учитель.

У 1907р. у с.Рогізно було засновано читальне товариство «Просвіта». Кількість членів – 54 чол. При читальні була відкрита бібліотека, яка налічувала 64 книги. Передплачували часопис «Свобода».

У 1926 р. на гроші, зібрані молоддю, був збудований клуб.

Селяни добре пам’ятають події Першої та Другої світових війн, встановлення радянської влади, колективізацію.

На території с. Рогізно діє церква св. Архістратига Михаїла, найдавніші згадки про яку датуються 1510 роком. Церква була дерев’яна. Навколо неї 18 серпня 1871 р. було заложено камінь нової церкви, ку будували протягом 20 років.

У 50-тих роках 20 ст. церква була закрита і лише з 1988 року і до тепер тут проводяться Богослужіння.

У 2010 році парафіяни с.Рогізно почали будівництво дзвіниці. 19 серпня 2011 р.-було освячено нову дзвіницю.

З 2015 року село Рогізно входить до складу Воле-Баранецької об’єднаної територіальної громади.

З 2017 року Рогізненську СЗШ І-ІІ ст. реорганізовано у Рогізненську СЗШ І ст.

Кiлькiсть переглядiв: 209

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.